گواهی استاندارد آسانسور

در این مقاله از بهفر صنعت درباره اخذ استاندارد آسانسور توضیح دادیم همراه ما باشید.


صدور گواهی استاندارد آسانسور

از آنجا که آسانسور جهت جابجایی و حمل و نقل افراد استفاده می‌شود و به طور مستقیم با جان افراد سرو کار دارد و با در نظر داشتن حوادث ناگواری که ممکن است در هنگام استفاده از این سیستم رخ دهد و همچنین با توجه به اینکه امروزه به دلیل افزایش ساختمان سازی و به کارگیری سیستم آسانسور در تمام ساختمان‌ ها و آپارتمان‌ های بیشتر از 2 طبقه، گواهی استاندارد آسانسور برای این دستگاه ضروری و واجب است، چرا که اخذ استاندارد آسانسور و صدور گواهی استاندارد آسانسور نمادی از ایمنی آسانسور در جهت حفظ جان سرنشینان است.

بنابراین برای استفاده از آسانسور استاندارد های در قالب قانون از سوی سازمان ملی استاندارد تبیین و تعیین شده که رعایت گواهی استاندارد آسانسور و اخذ استاندارد آسانسور برای همه‌ی افراد جامعه الزامی است. انجام و رعایت گواهی استاندارد آسانسور و صدور گواهی استاندارد آسانسور از طرف متخصصینی که نصب، تعمیر و سرویس سیستم آسانسور را بر عهده دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

تبیین گواهی استاندارد آسانسور و اخذ استاندارد آسانسور باعث شده تا روند خسارت‌ های مالی و جانی کاهش چشمگیری داشته باشد و از رخ دادن اتفاقات ناخوشایند تا حدودی جلوگیری کند. با توجه به صدور گواهی استاندارد آسانسور، همچنان اتفاقاتی نظیر سقوط آسانسور را شاهد هستیم که خسارت‌ های جبران ناپذیری را به دنبال دارد.اخذ استاندارد آسانسوردلیل این اتفاقات گاهی بی دقتی و عدم رعایت استاندارد های لازم در هنگام نصب، راه اندازی و سرویس سیستم آسانسور است که با گذشت زمان باعث ایجاد اختلال در عملکرد قطعات آسانسور می‌شود، و گاهی به دلیل نوسانات الکتریکی می‌باشد که در سیستم آسانسور به وجود می‌آید. اهمیت برخورداری از گواهی استاندارد آسانسور به حدی می‌باشد که بدون دریافت آن، مالکین و مدیران آپارتمان‌ ها و ساختمان‌ ها نمی‌توانند سند پایان کار دریافت کنند و اخذ استاندارد آسانسور و صدور گواهی استاندارد آسانسور ضروری می شود.

به طور کلی گواهی استاندارد آسانسور در برگیرنده باید ها و نباید هایی است که رعایت و اجرای آن برای حفاظت و تامین ایمنی جان افراد یا محافظت از بارهای گوناگون در برابر خطرات احتمالی در هنگام نصب، سرویس، راه اندازی و استفاده از هر نوع آسانسوری اخذ استاندارد آسانسور لازم الاجرا و ضروری است. اخذ استاندارد آسانسور و صدور گواهی استاندارد آسانسور نه تنها شامل مراحل ذکر شده می‌باشد بلکه در مرحله‌ی ساخت و طراحی این سیستم حمل و نقل باید رعایت و اجرا شوند.

گواهی استاندارد آسانسور نشان از ایمنی و سلامت دستگاه دارد. آسانسور باید ایمنی تجهیزات و مسافران را تامین کند. یک آسانسور در مدل های مختلف مسکونی، تجاری و صنعتی در ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

این آسانسور ها در طول روز چندین بار جا به جا می شوند و باید در طول زمان سالم و ایمن باقی بمانند. به همین منظور استاندارد هایی وجود دارد که آن ها باید داشته باشند.

این استاندارد ها با صدور گواهی استاندارد آسانسور قابل تایید و تضمین است. اگر به اطلاعات بیشتری درباره این گواهی ها نیاز دارید، در ادامه درباره آن ها صحبت می کنیم. 

مجموعه بهفر صنعت مفتخر است که تمامی خدمات مربوط به نرخ بیمه آسانسور را به شما ارائه دهد.


انواع گواهی استاندارد آسانسور

کسب و صدور گواهی استاندارد آسانسور بدین صورت است که مدیران و صاحبان ساختمان‌ ها و آپارتمان‌ ها باید برای اخذ استاندارد آسانسور اقدام به گرفتن دو نوع استاندارد اولیه و استاندارد ادواری و گواهی استاندارد آسانسور کنند. که در ادامه به بررسی این دو نوع از استاندارد های لازم برای راه اندازی و استفاده از آسانسور می‌پردازیم.

برای کسب اطلاعات لازم در مورد گواهی ایمنی آسانسور به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.


استاندارد اولیه آسانسور

بعد از پایان یافتن نصب کامل آسانسور، سیستم آسانسور توسط یک کارشناس با تجربه و متخصص، به صورت دقیق و جز به جز بر اساس معیار های مانند کارکرد درست و ایمنی بررسی می‌شود. اگر در نصب سیستم تمام قوانین رعایت شده باشد و نصب تمام قطعات و سازه‌ ها بر اساس اخذ استاندارد آسانسور تعیین شده انجام گرفته باشد، استاندارد اولیه به صورت گواهی استاندارد آسانسور صادر می‌شود و صدور گواهی استاندارد آسانسور انجام می شود. بازرسی‌ و اقدامات لازم برای صدور و دریافت گواهی استاندارد آسانسور اولیه باید قبل از استفاده و راه اندازی سیستم آسانسور، انجام گیرد.

مدیران ساختمان‌ ها بعد از دریافت گواهی استاندارد اولیه آسانسور می‌توانند، برای دریافت گواهی پایان کار ساختمان نیز اقدام کنند.

استاندارد ادواری آسانسور

صدور گواهی استاندارد آسانسور ادواری به صورت سالانه و بعد از دریافت گواهی استاندارد اولیه آسانسور و گواهی پایان کار ساختمان انجام‎ می‌‌گیرد. استاندارد ادواری آسانسور نشان دهنده‌ی سرویس و نگهداری منظم این سیستم و همچنین ایمنی و عملکرد صحیح قطعات آسانسور است، چرا که انجام دوره‌ای سرویس های لازم و رسیدگی به نقص‌ ها و آسیب‌ های که به سیستم آسانسور وارد می‌شود، علاوه بر تاثیراتی که در حفظ جان افراد در برابر اتفاقات دارد، روند صدور گواهی استاندارد آسانسور، به صورت ادواری را نیز تسریع می‌بخشد.

هر دستگاه آسانسور باید به طور سالانه حداقل یکبار در سال از طرف کارشناسان و متخصصین شرکت استاندارد ملی، بررسی و رفع نقص شود و بعد از اطمینان کامل از سالم و ایمن بودن تمام قطعات و سازه‌ها اقدام به صدور گواهی استاندارد ادواری کنند. اخذ گواهی استاندارد آسانسور به صورت ادواری، از جنبه‌ی فنی بسیار واجب و ضروری است اما از نظر قانونی اجباری نیست.

برای فروش موتور آسانسور میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.
مراحل اخذ استاندارد آسانسور

 • پایان یافتن مراحل نصب آسانسور و اتمام تمام مراحل ساختمان سازی
 • ارسال مدارک لازم به شرکت آسانسور سازی طرف قرارداد
 • این مدارک شامل موارد زیر می‌باشد که عدم ارسال هر یک از آن ها باعث طولانی شدن زمان صدور گواهی استاندارد آسانسور می‌شود.
 • تهیه فرم بازرسی از سمت شرکت نصب کننده آسانسور
 • تهیه فرم تاییدیه ناظر توسط کارفرما، مدیر یا مالک ساختمان
 • پروانه بهره برداری ساختمان یا آپارتمان تجاری، اداری، صنعتی و مسکونی
 • تهیه قرارداد بین شرکت نصب کننده آسانسور و کارفرما یا مدیر ساختمان
 • تهیه محاسبات و نقشه‌ی تمام مراحل نصب آسانسور توسط شرکت نصب کننده آسانسور
 • تهیه بیمه نامه آسانسور از سمت شرکت نصب کننده و طرف قرار داد
 • تهیه و تکمیل فرم شماره 6 مربوط به استاندارد های سیستم آسانسور توسط کارفرما، مدیر یا مالک
 • تهیه قرارداد سرویس و نگهداری بین کارفرما و شرکت
 • اقدام شرکت طرف قرارداد برای ثبت نام الکترونیکی، در سامانه‌ی اخذ استاندارد آسانسور
 • دریافت کد رهگیری و انتخاب و تعیین یک شرکت دارای صلاحیت برای انجام بازرسی اولیه
 • پرداخت هزینه توسط کارفرما جهت بازرسی
 • ارسال مدارک لازم از جمله نقشه، برای شرکت بازرسی کننده
 • مشخص شدن تاریخ بازرسی
 • انجام بازرسی کامل آسانسور توسط بازرس تعیین شده به همراه یک متخصص از سمت شرکت طرف قرارداد
 • در هنگام بازرسی سیستم حمل و نقل آسانسور بازرس، باید تمام بخش‌ های آسانسور را چه از نظر فنی و چه از نظر ایمنی چک و بازرسی کند. این قسمت‌ها شامل موارد زیر است:
 • چاه آسانسور و تمام تجهیزات به کار برده شده در آن
 • موتورخانه آسانسور و قطعات مورد استفاده در آن
 • درب ها و کابین آسانسور
 • صدور گواهی استاندارد آسانسور به صورت اولیه، در صورتی که تمام چهار چوب‌ های استاندارد از سمت بازرس تایید شده باشد. ولی اگر هر قسمت از سیستم آسانسور تاییدیه نگیرد، شرکت طرف قرارداد و مالک ساختمان موظف به رفع نقص و ایراد‌ های موجود هستند، که بعد از انجام مراحل لازم جهت برطرف کردن مواردی که مورد تایید قرار نگرفته اند، شرکت مورد نظر باید مجدد درخواست بازرسی دهد.
 • انعقاد قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور
 • ارسال قرارداد سرویس آسانسور و بیمه آن برای شرکت بازرسی کننده
 • صدور گواهی استاندارد اولیه از سوی شرکت بازرسی کننده

اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره تاییدیه ایمنی آسانسور هستید به این صفحه مراجعه کنید.


اهمیت رعایت استاندارد در ساخت یک آسانسور 

آسانسور ها در طول روز در ساختمان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها در ساختمان های مختلف مصالح، تجهیزات و نیروی کار را جا به جا می کنند.

برای اینکه ایمنی و سلامت نیروی کار و تجهیزات به خوبی تضمین شود، باید یک آسانسور ایمن و استاندارد تهیه کنید. تعمیرات، نگهداری درست، آزمایش و نظارت بر استاندارد های آسانسور ساکنین را ایمن نگه می دارد.

به این منظور داشتن گواهی استاندارد آسانسور یک امر مهم و ضروری است. ایمنی آسانسور یکی از مهم ترین بخش های ساختمان را تشکیل می دهد. دلیل اینکه صدمات و آسیب های ناشی از آسانسور کم است، به همین سخت گیری ها درباره ایمنی و استاندارد این دستگاه بر می گردد.

اگر آسانسور به اندازه کافی ایمن و قابل اعتماد نباشد، مسافران به خوبی این نکته را متوجه خواهند شد. حرکت آهسته آسانسور، تکان خوردن بیش از حد و مشکلات مشابه آن از نشانه های استاندارد نبودن یا بروز مشکل در آسانسور است. 

رعایت استانداردهای گواهی استاندارد آسانسور برای سازندگان، نصاب ها و سازندگان قطعات آسانسور مهم است تا اطمینان حاصل شود که هر آسانسور و عناصر آن با استانداردهای گواهی استاندارد آسانسور بسیار بالا طراحی، تولید و نصب می شوند و مطابق با الزامات قانونی اخذ استاندارد آسانسور هستند. وجود یک استاندارد شناخته شده همچنین به مالکان و کاربران آسانسور اطمینان می دهد که استفاده و صدور گواهی استاندارد آسانسور  ایمن و قابل اعتماد است.

اگر آسانسور و قطعات ایمنی آنها را در سراسر جهان تولید می کنید، باید طیف گسترده ای از مقررات، گواهی استاندارد آسانسورها و دستورالعمل های بین المللی را رعایت کنید. بنابراین، رعایت گواهی استاندارد آسانسور شناخته شده بین المللی و جهانی بسیار مهم است.

برای آسانسورهای موجود، صدور گواهی استاندارد آسانسور و مقررات ایمنی آنها را بهبود می بخشد تا سطح رضایت بخشی از نگهداری را تضمین کند.


صدور گواهی استاندارد آسانسور تا حد زیادی حوادث مربوط به آسانسور را کاهش می دهد. این گواهی هم ابتدای نصب آسانسور و هم به صورت دوره ای صادر می شود. گواهی دوره ای آسانسور برای اطمینان از نگهداری و استفاده درست از آسانسور ضروری است. در صورتی که به خوبی از آسانسور مراقبت کنید، با موفقیت همه این گواهی ها را دریافت خواهید کرد. ارزیابی آسانسور توسط افراد دارای صلاحیت و کارشناسان صورت می گیرد. برای اینکه با این گواهی و اهمیت آن بیشتر آشنا شوید، در ادامه درباره اهمیت گرفتن استاندارد آسانسور و بررسی بخش های مختلف آسانسور در طی اخذ آن صحبت می کنیم.

چرا اخذ استاندارد آسانسور اهمیت دارد؟

در هر کسب و کار یا ساختمانی، ایمنی از مهم ترین فاکتور هاست. اگر ایمنی در یک ساختمان رعایت نشود، آسیب ها و خسارت های جبران ناپذیری به ساکنین وارد می شود. آسانسور یکی از مهم ترین تجهیزاتی است که باید ایمنی در آن رعایت شود. این ایمنی در طی طراحی تا ساخت و ورود به بازار باید در نظر گرفته شود. پس از اینکه ساختمان از نظر اتصالات برق آماده شد، باید درباره برای اخذ استاندارد آسانسور اقدام کنید. با توجه به اینکه در سال های اخیر، ساختمان های بلند و برج ها افزایش یافته اند، وجود آسانسور در آن ها الزامی است. یک آسانسور باید در مراحل مختلف نصب، ایمنی و استاندارد کافی را داشته باشد. ایمنی و استاندارد آسانسور سبب کاهش قابل توجه حوادث و مشکلات می شود. برای گرفتن گواهی استاندارد آسانسور باید یک بار در زمان نصب آسانسور و پس از آن به صورت ادورای اقدام کنید. معمولا این کار بر عهده مدیر ساختمان است. در گواهی استاندارد اولیه باید پس از نصب آسانسور، کارشناسان آن را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهند. پس از آن بررسی دوره ای یک آسانسور بسیار اهمیت دارد. در صورتی که این بررسی ها انجام شود، از حوادث جدی جلوگیری می شود. سالی یک تا دو بار برای اخذ استاندارد آسانسور باید اقدام کنید. برای صدور استاندارد دوره ای، خدمات سرویس و نگهداری آسانسور با دقت مورد بررسی قرار می گیرد. 
بررسی بخش های مختلف آسانسور
تا به اینجا دریافتید که برای صدور گواهی استاندارد آسانسور باید آسانسور را از منظر های مختلف بررسی کنید. برای این کار باید از شرکت ها و کارشناسان دارای صلاحیت کمک بگیرید. چاه آسانسور یکی از بخش های مهم این دستگاه است که از ابعاد گوناگون بررسی می شود. به عنوان مثال داخل این چاه باید چراغ هایی وجود داشته باشد. قفل درب های آسانسور باید در این دوره ها به خوبی بررسی شوند. به علاوه درب آسانسور باید به صورت ایمن و دقیق بسته و قفل شود. کف کابین، دیوار ها و سقف آسانسور باید به ایمنی کافی را داشته باشند. علاوه بر همه این مواردی که ذکر کردیم، موارد زیاد دیگری هم وجود دارد که در چک لیست کارشناسان بررسی می شوند. این موارد چه در بررسی گواهی استاندارد آسانسور به صورت دوره ای و چه در بررسی های اولیه وجود دارد و سخت گیری کافی نسبت به آن صورت می گیرد. 


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برای پروژه تان نیاز به مشاره دارید ؟